Csillagok között

Csillagok között

A Csillagok között (eredeti címén: Interstellar) című film egy hozzám közel álló alkotás.
Az elmúlt félévben körülbelül 30-szor láttam. Az írás kedvéért megint megnéztem. A
film 2 óra 49 perc hosszú, műfaját tekintve pedig sci-fi és kalandfilm.

A filmet Crhistopher Nolan rendezte, eredetileg Steven Spielberg rendezte volna, de ő
más filmmel volt elfoglalva így végül Crhistopher-é lett a projekt. A filmhez hatalmas
segítséget nyújtott Kip Throne fizikus, aki tanácsokkal látta el a filmrendezőt. A film
zenéjét, szerintem a világ egyik legjobb film-zeneszerzője, Hans Zimmer szerezte, aki
több híres filmnek is a zenéjét szerezte csak, hogy néhányat említsek, A Da Vinci Kód,
Sherlock Holmes, Dunkirk, Szárnyas fejvadász 2049, vagy a mindenki által ismert Karib
Tenger Kalózai széria.

A film főbb szerepeiben, az Oscar díjas Matthew McConaughey (Joseph Cooper), az
Oscar díjas Anne Hathaway (Brand doktor), és a Golden Globe díjas Jessica Chastain
(Murphy) látható. A film 2015-ben Oscar és BAFTA díjat nyert a legjobb vizuális
effektusokért.



A film cselekménye a közeljövőben kezdődik, ahol a Földön lehetetlenné válik az élet.
A Földet folytonos porviharok sújtják, ezzel tönkretéve a terméseket. Az emberek már
szinte csak gazdálkodásból éltek mivel hatalmas élelmiszer hiány van. A film története
szerint nem voltak állandó hadseregek valamint nem voltak háborúk sem. Mindenki a
túléléssel volt elfoglalva. Cooper a főszereplő, családjával él egy farmon és
gazdálkodásból élnek meg. Cooper régen a NASA tesztpilótája volt. A kislánya Murphy
azt hiszi, hogy egy szellem van a házukban,
aki kommunikálni akar vele. Apja nem hisz neki, de aztán elkezdi vizsgálni ezt a
szellemet, és kiderül, hogy ez egy gravitációs anomália.  Ezt az anomáliát sikeresen
megfejtette és kiderül, hogy ez a kód egy titkos helynek a koordinátája.
Erre a helyre ellátogatnak a lányával és mint később kiderül, a hely a NASA egyik titkos
létesítménye amit korábbi mentora, Brand Professzor vezet. Mint kiderül, éppen egy
expedíció indulna, egy idegen galaxisba, egy féreglyukon át, lehetséges élőhelyek után
kutatva. Amikor megjelent a féreglyuk 12 ember indult el a feketelyuk környékén
található 12 alkalmasnak tűnő bolygóra, hogy feltérképezzék azt, jelet küldjenek a
Földre, hogy alkalmas-e a bolygó, és várják, hogy megmentsék őket. Ez a küldetés a
LAZAR Misszió nevet viselte. Brand Professzor Coopert akarja pilótának az
expedícióra, aki egy kis habozás után elvállalja, hogy megmenthesse a családját. El is
indulnak Brand professzor lányával, Brand doktorral, egy fizikussal, egy geológussal és
két robottal, TARS-al és CASE-el, a Szaturnusz felé ahol a féreglyuk található. A
hajójuk az Endurance nevet viseli amihez csatlakozik 3 leszálló egység. Az út a
Szaturnuszig 2 év volt. Miután áthaladtak a féreglyukon 3 bolygót tudnak megnézni,
ami alkalmas lehet az életre és egy Naprendszerben vannak. Viszont az egyik bolygóval
van egy gond, mégpedig az, hogy egy feketelyukhoz közel van és mivel a feketelyuk
közelében nagy a tömegvonzás, ott lassabban telik az idő mint a Földön. Először evvel a
bolygóval kezdik, de ez nem volt az életre alkalmas és ott is ragadtak egy órával tovább
mint kellett volna Brand Doktor miatt. Valamint az egyik űrhajós meghal. Miután
felszállnak és sikeresen feljutnak a főhajójukra, és kiderül, hogy 23 év telt odahaza amíg
ők 2 órát voltak lennt. Ezután, utána számolnak, és nem maradt annyi üzemanyaguk,
hogy mindkét bolygóra eljussanak, ezért dönteniük kell, hogy a LAZAR Misszió
vezetőjének a bolygójára vagy Brand Doktor szeretőjének a bolygójára menjenek.
Cooper mérges volt Brandre, mert miatta ragadtak ott tovább a bolygón, ezért úgy dönt,
hogy a missziót vezető, Mann doktor bolygójára mennek. Mint kiderült Mann doktor
végig meghamisította a jeleket azért, hogy megmentsék. Mann doktor megpróbálja
elkötni az Endurance-t, hogy befejezze a küldetést, de kishíján felrobbantotta a hajót egy
sikertelen dokkolás után. A főcselekmény során folyamatosan visszapillantunk a Földre
ahol, a már felnőtt Murphy, kiválló fizikus lett. Ő és Brand Professzor egy olyan
gravitációs egyenleten dolgoznak amivel hatalmas űrállomásokat lehetne építeni és meg
lehetne menteni az emberiséget. Brand Professzor mindenkinek azt hazudta 25 éven át,
hogy majdnem kész az egyenlet, de később kiderült, hogy csak félkész volt. Brand
professzor meghal, de még előtte elmondja Murphynek, hogy az egyenletet csak úgy
lehet befejezni ha adatokat gyűjtenek egy feketelyukból. Ezt meg is üzenik Cooperéknek
akik azt tervezik el, hogy a feketelyuk körül, egy parittya manővert vesznek,
felgyorsulnak és elmennek a 3. bolygóra. A parittya manőver közben Cooper és TARS
az egyik leszálló egységgel lecsatlakoznak és belerepülnek a feketelyukba,

ahol mint kiderül, képes a múltba üzenni és az is kiderült, hogy amit a lánya szellemnek
hitt, és amire ő azt mondta, hogy gravitációs anomália, az valójában ő volt a jövőből.
Miután sikeresen szereztek adatot a feketelyukból és lefordították azt morze kódba,
megüzenik azt Murphynek. Murphy sikeresen fel tudja azt használni az egyenletbe és
megépítik az űrállomásokat. Megmentették az emberiséget.


A film teljesen valósághű, tényleg minden részletre figyel és nagyon kidolgozott. A
szereplők is a nagyon jól alakítanak, a színészi játékkal sincs gond. Maga a cselekmény
igen összetett,és ingadozik a Föld és az űr között, főleg a végén, de mégsem lehet
belezavarodni. A végén pedig nagyot csattan amikor minden értelmet nyer.



Ami nekem nagyon tetszett az, az volt, hogy amikor volt például egy robbanás, és a
kamera kivülről vette azt, az ürből akkor semmit nem halottál belőle. Hatalmas
villanások meg trömelék repked mindenhova, de nem hallassz semmit, mert a vákuum
nem vezeti a hangot. És még ami engem nagyon megfogott és ami az egyik
kedvencemmé tette ezt a filmet, az maga a hangulat amit átad a film. Az a végtelen űr, az
a gyönyörű látványvilág amit a film nyújt, megspékelve Hans Zimmer zenéivel, az
valami eszméletlen.


forrás: Wikipédia

Megjegyzések